W hodowlach w Polsce selkirk rexy występują dopiero od kilkunastu lat, jest to więc rasa stosunkowo młoda – i nowa. Zarówno kocięta jak i dorosłe koty często bywają mylone z brytyjczykami. Poniżej zebraliśmy więc kilka najważniejszych informacji o rasie, wraz z odpowiedziami na pytania, które zadawano nam na wystawach. Jeśli szukasz dodatkowych informacji, skontaktuj się z nami mailowo lub napisz do nas na Facebooku.
co to za rasa?
Historia rasy selkirk rex rozpoczęła się w 1987od Miss DePesto of NoName. Kotkę, potomkinię domowych kotów, w jednym ze schronisk w Montanie (USA) wypatrzyła Jeri Newman, amerykańska hodowczyni persów.
Na tle reszty miotu Miss DePesto wyróżniała sięnie tylko pięknie kręconym futerkiem, ale takżeszeregiem cech, które legły u podstaw wzorcaSelkirk Rexów jako rasy. Poskręcane wąsy, charakterystycznie ustawione uszy, szczupłatwarz, wyraźne zaznaczony nos i wydatne policzki. Poskręcane futerko sprawiało, że ciałoMiss DePesto przypominało fale.
Pani Neuman zabrała kotkę do siebie. Wkrótce skrzyżowała z posiadanym, czarnym persem. Efektem tego związku było 6 kociąt, z których 3 nosiły geny przyszłych selkirków, zaś 3 cechowały się futerkiemo prostym włosie. Ten „eksperyment” pozwolił na stwierdzenie, że geny kręconego włosa są u Selkirk Rexów dominujące. Jest ewenementem, jeśli chodzi o rasy z poskręcanym włosem (wśród których gen warunkujący skręt jest genem recesywnym).
są rasą bardzo młodą.
Po kilkunastu latach krzyżowania z persami, kotami egzotycznymi i brytyjskimi, występują w 2 odmianach – długo i krótkowłosej. Dodając do tego możliwość posiadania włosa skręconego lub prostego, daje nam to 4 fenotypy. Czasami, poprzez swój wygląd, mylone są z krótkowłosymi brytyjczykami – po dłuższym przyjrzeniu się różni je jednak bardzo wiele.
Najbardziej widoczne jest futerko – gęste, miękkie i „wełenkowate” w dotyku, z nieustrukturyzowanymi skrętami. Właśnie od charakterystycznego włosa selkirk rexy zyskały swoje obiegowe określenie „cats in sheep’s coat”. Od 2015 roku selkirki mogą być rozmnażane wyłącznie z partnerami swojej rasy – na wystawach wciąż są jednak dość rzadkie.
Selkirk Rexy to przede wszystkim niebywale przyjazne i ciekawskie koty. Często mówi się o nich, że mają „psie cechy”. Przybiegają na zawołanie czy po prostu przywitać się, kiedy rodzina wraca do domu. Obwąchują gości i raczej nic nieumknie ich uwadze. Świetnie tolerują inne koty, dogadują się również z psami. Nie wykazują agresji i bardzo chętnie się bawią się z dziećmi. Jeśli chodzi o koty jest to warte podkreślenia. Potrafią być naprawdę żywiołowe, ale – szczególnie kiedy nikogo nie ma w domu – w spokoju przeczekać do ich powrotu. Domownicy nie muszą się przy tym obawiać o stan firanek.
Selkirk Rexy bardzo lubią zabawę i lgną do ludzi. Są bardzo towarzyskie, dlatego też trzeba pamiętać o tym, aby poświęcać im czas. Jeśli tego nie zrobimy – potrafią same się przypomnieć. Są również bardzo stabilne psychicznie. Jeśli tylko możliwe jest stworzenie im „stada”, wówczas świetnie radzą sobie nawet z dłuższą nieobecnością człowieka.
Jak w każdym przypadku, to zależy od rodziny i od dzieci 🙂 Selkirki są bardzo spokojnymi i niekonfliktowymi kotami. Nie oznacza to jednak, że są zabawkami i na to na pewno trzeba zwracać uwagę maluchom. W naszym domu koty wychowują się dziećmi o różnymi temperamencie i w różnym wieku (od nastolatków do kilkulatków) i z doświadczenia możemy powiedzieć, że nigdy nie doszło do różnicy zdań między dzieckiem a kotem. Dużą rolę odgrywa tu dobra socjalizacja naszych kociąt.
Zachęcamy do tego, aby przed decyzją o zakupie kota (czy jakiegokolwiek innego stworzenia) postarać się porozmawiać z dzieckiem o nowym domowniku i jego potrzebach. Przez pierwsze tygodnie warto zwracać uwagę na aklimatyzację kota, ponieważ zmiana rodziny zawsze jest pewnego rodzaju stresem na zwierzęcia. Przy odpowiednim traktowaniu i pozostawianiu przestrzeni, kot i dzieci będą się jednak świetnie dogadywać.
Przed decyzją o zakupie kota przede wszystkim warto zrobić sobie mały „rachunek sumienia” jeśli chodzi o tryb pracy, obecność domowników, podział obowiązków względem zwierzęcia oraz poczytać o rasie. Jeśli znajdziesz czas dla swojego nowego przyjaciela, kochasz zwierzęta i nie masz uczulenia na sierść, wówczas kot selkirk rex to dobry wybór.
Selkirki potrafią same znaleźć sobie zajęcie, kiedy domownicy są w pracy. Będą jednak pragnęły kontaktu, kiedy ludzie wrócą do domu. Nie wymagają nadzoru, a wysoka stabilność psychiczna i bardzo opanowany charakter sprawiają również, że meble będą w dobrym stanie. Oczywiście przy założeniu, że pamiętamy o drapakach oraz regularnej zabawie z kotami.
Dorosły, zdrowo odżywiany kot Selkirk Rex, będzie mieścił się w przedziale 4-5 kg. Kotki są lżejsze od kocurów i ich waga kończy się zazwyczaj na 4 kg. Należy pamiętać o tym, że koty kastrowane mają tendencję do tycia, w związku z czym trzeba karmić je bardzo racjonalnie – zgodnie z zaleceniami oraz bez ciągłego podawania przekąsek. W kwestii żywienia zachęcamy również do rozmowy z hodowcami oraz weterynarzem.
Zachęcamy do tego, aby przed decyzją o zakupie kota selkirk rex (czy jakiegokolwiek innego stworzenia) postarać się porozmawiać z dzieckiem o nowym domowniku i jego potrzebach. Przez pierwsze tygodnie warto zwracać uwagę na aklimatyzację kota, ponieważ zmiana rodziny zawsze jest pewnego rodzaju stresem na zwierzęcia. Przy odpowiednim traktowaniu i pozostawianiu przestrzeni, kot i dzieci będą się jednak świetnie dogadywać.
Pielęgnacja jest bardzo prosta – jeśli mówimy o zwierzętach domowych w zasadzie ogranicza się do wyczesania szczotką raz na tydzień. Czasami kotu przyda się kąpiel, natomiast z pewnością nie częściej niż raz na miesiąc – kilka miesięcy. Tu należy pamiętać o delikatnym obchodzeniu się z selkirkiem i używaniu szamponów wyłącznie dla zwierząt.
Po kąpieli kot selkirk rex powinien być delikatnie wytarty i „pozostawiony” do wyschnięcia – jeśli jest zimno trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby był owinięty suchym ręcznikiem (w przeciwnym wypadku szybko traci ciepło i po prostu marznie). Nie należy rozczesywać kota i nie martwić się tym, że włos się wyprostował – kiedy selkirk wyschnie, włosy odzyskają swój skręt (może to potrwać do kilku dni). Jeśli nie masz doświadczenia w takich zabiegach, na początku warto wybrać się do groomera.
Jeśli macie dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@sandwaves.pl lub poprzez fan page na Facebooku.